Gospodarstwo rybne, czy elektrownia fotowoltaiczna?

2013-01-09 - Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się właściciele gospodarstw rybnych, jest ochrona ryb przed ptakami drapieżnymi. Głośne dźwięki i migające światła to dwa sposoby na zapobieganie atakom. Bardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest zainstalowana na dachu elektrownia fotowoltaiczna, która chroni ryby i pozwala hodowcom czerpać dodatkowe zyski.
Patrząc z powietrza – oczami ptaka – nowy zbiornik wodny oznacza ryby, a ryby to jedzenie. Z perspektywy właścicieli hodowli, drapieżne ptaki są szkodnikami, które przyczyniają się do uszczuplania zasobów gospodarstwa. Być może najskuteczniejszym i najbardziej zyskownym rozwiązaniem chroniącym ryby jest zakamuflowanie zbiornika wodnego za pomocą odpowiedniej konstrukcji – takiej jak elektrownia fotowoltaiczna (PV power plant).

Gospodarstwo rybne Mezos w południowo-zachodniej Francji (fot. Groupe UNITe)

Dokładnie takie rozwiązanie zastosowała ABB w gospodarstwie rybnym Mezos w południowo-zachodniej Francji.

Elektrownia PV jest własnością Soleil des Landes, spółki celowej, która sprzedaje energię elektryczną operatorowi sieci, chroniąc jednocześnie ryby przed ptakami drapieżnymi. Rozwiązanie gwarantuje gospodarstwu również przychody z tytułu wynajmowania powierzchni powyżej zbiornika wodnego Soleil des Landes.

ABB dostarczyła w tym przypadku kompletny zestaw rozwiązań systemowych dla elektrowni PV, włączając w to projekt, prace wykonawcze, zarządzanie projektem, instalację i uruchomienie.

Rozwiązanie obejmuje wszystkie niezbędne urządzenia automatyki i elektryki – falowniki, szafy prądu stałego (DC) i zmiennego (AC), transformatory, rozdzielnicę, okablowanie, wyposażenie budynku, układy sterowania oraz system nadzoru i rejestracji danych SCADA z możliwością zdalnego dostępu, jak również optymalizację systemu w celu zapewnienia wysokiego uzysku energii pomimo wyzwań związanych z wielkością zbiornika wodnego, nad którym ułożono panele słoneczne. ABB była również odpowiedzialna za dostarczenie podstacji, która została zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom lokalnego systemu dystrybucyjnego średniego napięcia.

ABB otrzymała zamówienie w czerwcu 2011 roku, tego samego miesiąca rozpoczęła prace u klienta, a uruchomiła elektrownię i podstację cztery miesiące później, w październiku. Szybkie wykonanie projektu było kluczowym wymogiem klienta, któremu zależało, aby zmieścić się w wyższych taryfach za energię elektryczną, jakie obowiązywały wówczas dla elektrowni PV instalowanych na dachach.

Właścicielem gospodarstwa rybnego jest Viviers de France, jeden z największych krajowych producentów ryb słodkowodnych i owoców morza. Soleil des Landes jest częścią Groupe UNITe.

ABB posiada bogate portfolio rozwiązań dla całego łańcucha wartości w energetyce słonecznej. Oprócz wyczerpującej oferty produktowej i usługowej dla szerokiego wyboru aplikacji, firma podejmuje się rozwiązań dostarczanych „pod klucz” dla dużych elektrowni fotowoltaicznych i słonecznych elektrowni cieplnych. ABB dostarczyła na całym świecie ponad 50 elektrowni PV budowanych „pod klucz”.

Tutaj udostępniliśmy specjalne wydanie biuletynu dla klientów ABB z obszaru energetyki wytwórczej „In Control”, poświęcone elektrowniom słonecznym (wersja angielska).