Najväčší projekt elektrických autobusov v Nórsku

28. februára 2018 - Spoločnosť ABB dodá rýchlonabíjacie stanice pre unikátny projekt elektrických autobusov v Nórsku. Už v roku 2019 bude verejná autobusová doprava v meste Trondheim prevážať cestujúcich bez spaľovania fosílnych palív.

Nórske mesto Trondheim, technologické centrum krajiny, sa rozhodlo urobiť veľký záväzok a krok vpred vybudovaním siete verejnej dopravy na elektrinu. Miestni predstavitelia samosprávy odsúhlasili nasadenie 35 plne elektrických autobusov, z toho 25 značky Volvo a 10 značky Heuliez, ktoré budú premávať na 4 linkách. Ide doteraz o najväčšiu flotilu elektrických autobusov v Nórsku.

Oba typy autobusov budú napájané 8 nabíjacími stanicami ABB, tzv. Heavy Vehicle Chargers (HVC), čo znamená, že sa jedná o prvý projekt na svete, kde budú plne elektrické autobusy od rôznych výrobcov využívať rovnakú nabíjaciu infraštruktúru.

"Práca s ABB nám umožňuje dodávať vysoko kvalitné a spoľahlivé riešenia, v ktorých je možné infraštruktúru zdieľať medzi rôznymi prevádzkovateľmi," uviedol riaditeľ dopravnej komisie Trøndelag County Council Per Olav Hopsø. "To nám nielen prináša možnosť lepšej návratnosti investície ale môžeme tiež pokračovať v našej ambícii modernej infraštruktúry celého regiónu. Za pomoci inovatívnych firiem ako ABB bude verejná doprava v meste Trondheim už čoskoro bezemisná.”

Spomínané nabíjacie stanice od ABB dokážu nabiť batériu autobusu v rozmedzí 3-6 minút, každá s nabíjacím výkonom 450 kW. Stanice budú, ako už vo viacerých európskych projektoch, založené na štandarde OppCharge, ktorý využíva pantograf pripájajúci sa zo stanice na strešné zariadenie autobusu. HVC budú inštalované na konečných staniciach autobusových trás. Tie majú zvyčajne dĺžku 12 až 15 kilometrov a zahŕňajú aj niektoré odľahlé oblasti. Autobusy si teda dobijú batérie počas prestávky po vystúpení všetkých cestujúcich.

"Toto je úžasný príklad toho, ako ABB dokáže poskytnúť technológie a podporu aj pre zložitejšie projekty viacerých vstupujúcich dodávateľských strán," uviedol riaditeľ divízie produktov pre elektrifikáciu ABB (EP) Tarak Mehta. "Vo všeobecnosti vidíme veľký nárast dopytu po takýchto riešeniach, čomu sa veľmi tešíme."

Nabíjacie stanice, ktoré sú súčasťou portfólia ABB Ability™, umožnia prevádzkovateľom monitorovať nabíjacie body aj na diaľku a proaktívne vykonávať údržbu zariadení, čím sa zabezpečí maximálna prevádzkyschopnosť staníc. Tie budú dodané vo februári 2019, spustenie ich prevádzky je naplánované na august toho istého roku.

Dohoda z Trondheimu je akýmsi pokračovaním záväzku firmy ABB pre podporu udržateľnosti e-mobility. ABB nainštalovala rýchlonabíjacie stanice napríklad vo švajčiarskom Davose v januári počas Svetového ekonomického fóra. Nedávno sa tiež ABB dohodla na významnej spolupráci s Formula E, prvou sériou medzinárodných pretekov formúl na elektrický pohon FIA, ako súčasť iniciatívy o propagáciu elektrických vozidiel.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT