Rybia farma alebo fotovoltaická elektráreň?

7. januára 2013 - Jeden z najväčších problémov, ktorému musia rybie farmy čeliť, sú vtáky. Ich majitelia sa pred dravými náletmi vtákov musia brániť hlasnými zvukmi alebo blikajúcim svetlom. Inovatívnejším spôsobom je však inštalovanie malej fotovoltaickej elektrárne na strechu, ktorá ochráni ryby a zároveň farme vráti nejaké tie náklady.
Rybia farma Mézos na juhozápade Francúzska. Obrázok použitý s dovolením Groupe UNITe

Z pohľadu vtákov je cieľ jasný - veľa vody znamená veľa rýb a ryby znamenajú potravu.

Chovu rýb prinášajú nálety vtákov množstvo škody, pretože môže dochádzať k výraznému znižovaniu stavu rýb. Azda najefektívnejším a najziskovejším spôsobom ochrany rýb je "zamaskovanie" vodnej hladiny inou konštrukciou – napríklad fotovoltaickou elektrárňou.

A presne to spoločnosť ABB urobila na rybej farme Mézos na juhozápade Francúzska. Fotovoltaickú elektráreň vlastní Soleil des Landes, firma, ktorá predáva elektrinu prevádzkovateľovi siete. Elektráreň však zároveň poskytuje rybám potrebnú ochranu pred vtáctvom. Farma tak získava hneď dvakrát - spomínanú ochranu a výnosy z prenájmu plochy nad vodou firme Soleil des Landes. ABB poskytla pre tento projekt kompletné riešenia, vrátane návrhu, inžinieringu, riadenia projektu, inštalácie a spustenia do prevádzky.

ABB riešenie pokrylo všetky požiadavky na elektrické a automatizačné vybavenie - invertory, transformátory, rozvádzače, kabeláž či riadenie a SCADA systém. Spoločnosť ABB si tiež musela poradiť, aby jej riešenie vyhovovalo požiadavkam siete lokálneho prenosového systému VN. Od objednávky po spustenie prevádzky uplynuli len 4 mesiace, a práve rýchlosť realizácie bola podmienkou zákazníka.

Firma ABB disponuje širokým portfóliom riešení pre solárny priemysel. Okrem ponuky produktov a servisu poskytuje tiež riešenia na kľúč pre veľké fotovoltaické a slnečné elektrárne. ABB doteraz dodala viac ako 50 fotovoltaických elektrární po celom svete.

Kliknite sem a z nášho špeciálneho "solárneho" vydania" newslettra ABB Power Generation - In Control (ANJ) sa dozviete viac.

ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube
HľadajKONTAKT