ABB przejmie firmę Power-One, aby stać się światowym liderem wśród producentów inwerterów fotowoltaicznych

2013-04-24 - ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, oraz Power-One, czołowy dostawca rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, wydajnego przetwarzania mocy i zarządzania energią elektryczną, ogłosiły że ich rady nadzorcze zgodziły się na transakcję, zgodnie z którą ABB nabędzie firmę Power-One po cenie 6,35 USD za akcję w gotówce lub po wartości kapitałowej spółki netto rzędu 1,028 mld USD.
Transakcja usytuuje ABB w pozycji wiodącego na świecie dostawcy inwerterów solarnych na rynek, który – zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej – będzie rósł o ponad 10 proc. rocznie do roku 2021. Ten gwałtowny wzrost jest napędzany przez coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, zwłaszcza na rynkach wschodzących, rosnące ceny elektryczności i zmniejszanie kosztów.

„Fotowoltaika staje się główną siłą, która zmienia kształt przyszłej kombinacji źródeł energii ponieważ gwałtownie zbliża się do osiągnięcia parytetu sieci” – powiedział prezes ABB Joe Hogan. „Power-One jest dobrze zarządzanym przedsiębiorstwem, wysoko cenionym jako producent innowacyjnych technologii, skupiający się na najbardziej interesujących i inteligentnych produktach fotowolotaicznych. Połączenie Power-One i ABB w pełni odpowiada naszej strategii na rok 2015 i wykreuje światowego gracza, działającego na skalę umożliwiającą skuteczne konkurowanie na rynku oraz tworzenie wartości dla klientów, pracowników i udziałowców”.

Power-One posiada jedną z najpełniejszych ofert w zakresie inwerterów solarnych na rynku – od inwerterów domowych po aplikacje dla zakładów użyteczności publicznej – oraz szerokie zaplecze produkcyjne. Posiada również portfolio rozwiązań dla energetyki, które jest bliskie biznesom generowania mocy ABB. Power-One zatrudnia prawie 3300 pracowników, głównie w Chinach, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. W 2012 roku firma wygenerowała 120 mln USD zysku operacyjnego przed amortyzacją (EBITDA) ze sprzedaży o wartości około 1 mld USD.

„Ta transakcja ma dużą wartość dla naszych udziałowców i pozwoli Power-One przyspieszyć jej rozwój” – powiedział Richard J. Thompson, prezes Power-One. „Wspólnie możemy skuteczniej zająć się rosnącym na całym świecie zapotrzebowaniem na innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej oraz wzmocnić naszą wiodącą rolę na światowym rynku. Uważam, że ABB jest właściwym partnerem i teraz jest idealny moment dla naszych firm, aby połączyć siły”.

Wiodące portfolio dla sektora energetyki i automatyki, globalna obecność i organizacja serwisowa, czynią z ABB naturalnego gracza na rynku fotowoltaiki. Od wielu lat ABB dostarcza swoje rozwiązania na ten rynek i jest na dobrej drodze, aby sprzedaż inwerterów solarnych w 2013 roku zakończyć na poziomie 100 mln USD. Inwertery solarne to jedna z najszybciej rozwijanych technologii w energoelektronice, wymagająca znacznych nakładów w obszarze Badania i Rozwoju (R&D). W 2012 roku ABB zainwestowała w sumie około 1,5 mld USD w Badania i Rozwój.

Transakcja między ABB a Power-One ma zostać sfinalizowana w II połowie 2013 roku.

SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI