ABB dostarcza połączenie DolWin2 wspierając projekt „Energiewende”

2017-06-21 - ABB uruchomiła i oddała do użytku połączenie energetyczne DolWin2 między morskimi elektrowniami wiatrowymi a siecią holendersko-niemieckiego operatora TenneT.
DolWin2 jest trzecim, po BorWin1 i DolWin1, projektem morskiego połączenia energetycznego zrealizowanym przez ABB dla TenneT w niemieckiej części Morza Północnego. Linia wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) łączy morskie farmy wiatrowe z siecią na lądzie i może dostarczyć energię ze źródeł odnawialnych w ilości pozwalającej na zasilenie ponad miliona gospodarstw domowych. Projekt DolWin2 jest realizowany w ramach niemieckiego planu „Energiewende”, który zakłada, że do 2030 roku ponad 6,5 gigawata (GW) energii będzie pochodzić z morskich elektrowni wiatrowych, a do 2030 roku – 15 GW.

– HVDC jest technologią preferowaną ze względu na niezawodność i efektywność przesyłu dużych ilości energii na znaczne odległości przy minimalnych stratach. Ten system sprawdza się idealnie przy łączeniu odległych instalacji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z siecią elektroenergetyczną – powiedział Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – ABB jest chętnie wybieranym partnerem przy tworzeniu mocniejszej, bardziej inteligentnej i przyjaznej dla środowiska sieci.

916-megawatowe (MW) łącze wykorzystuje opartą na przekształtniku VSC technologię HVDC Light® firmy ABB. Na platformie znajdującej się około 45 km od brzegu wybudowano stację przekształtnikową 320 kV, która może połączyć trzy morskie farmy wiatrowe z siecią elektroenergetyczną w Niemczech. W ramach zamówienia ABB była odpowiedzialna za projekt, dostawę, instalację i uruchomienie kompaktowych morskich i lądowych stacji przekształtnikowych, a także podmorskich i podziemnych systemów kablowych.20 lat temu ABB jako pierwsza wprowadziła technologię HVDC Light opartą na rozwiązaniu VSC. Spośród 25 instalacji VSC HVDC uruchomionych w różnych częściach świata, ABB zrealizowała 19, stając się liderem w tym obszarze. Technologia ta pozwala obecnie na osiągnięcie maksymalnego napięcia ±640 kV i przesłanie 3000 MW — to wystarczająca ilość energii do zasilenia kilku milionów gospodarstw domowych — na odległość ponad 2000 kilometrów. Konstrukcja systemu umożliwia stosowanie kompaktowych stacji przekształtnikowych, co jest szczególnie korzystne w przypadku morskich farm wiatrowych oraz interkonektorów.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ