Kto mi píše? Motor.

22. novembra 2017 - Veľa ľudí využíva rôzne formy náramkov či hodiniek na monitorovanie ich tlaku, tepovej frekvencie, spálených kalórií a iných ukazovateľov. Prvý “fitness náramok” majú odteraz aj motory.

Ide o veľký míľnik v histórii vykonávania údržby pre motory. Až do dnešného dňa vedeli monitoring a údržba motora "zhltnúť" extrémne veľa času a financií. Teraz je to už naozaj minulosť: “smart senzor” od ABB dokáže posielať aktualizácie o teplote, otrasoch, preťažení a ďalších kľúčových informáciách. Tie sa zozbierajú a spracovaním podľa nastavených algoritmov poskytnú detailný náhľad do zdravotného stavu motora.
Spracované údaje sú ďalej bezdrôtovo preposlané do cloudovej aplikácie ABB Ability. Ide o platformu s viac ako 180 digitálnymi riešeniami, ktorá analyzuje informácie z motora a premieňa ich do jednoduchého a pochopiteľného záveru. Podobne ako semafor aj tu znamená zelená farba “všetko je OK”, žltá značí problém, ktorý však môže počkať na svoje riešenie do najbližšej servisnej údržby a červená je znakom kritického problému, ktorý potrebuje okamžitú nápravu.

A čo je na tom všetkom najlepšie? K týmto informáciám sa viete dostať cez váš smartfón, tablet či PC. V extrémne kritických situáciách posiela automatický senzor núdzovú hlášku priamo technikovi. Toto inovatívne riešenie vreckovej veľkosti je možné inštalovať do nových ako aj starých systémov. Navyše toto riešenie nie je limitované len na motory ABB – je možné ho prepojiť cez internet vecí.Táto nová éra diagnostiky na diaľku ponúka značné výhody: efektívne využívanie elektrickej energie sa týmto riešením zvyšuje o 10 % a životnosť motora dokonca až o 30 %. Dôležitým faktorom je tiež zníženie neplánovaných prestojov vo výrobe až o 70 %. Úspora výdavkov je taká vysoká, že návratnosť investície sa vyplatí už v priebehu 1 roku.

Vďaka tejto novej technológii sa aj konvenčný motor môže premeniť na "smart" motor a práve ten bude hrať kľúčovú rolu v 4. priemyselnej revolúcii.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT