Prvý nízkonapäťový istič na svete, ktorý bude riadiť energie a komunikovať s inteligentnými sieťami

16. apríla 2013 – ABB uvádza na trh Emax 2 - vôbec prvý nízkonapäťový istič na svete s integrovanými funkciami pre riadenie energie. Nahradenie doterajších bežných ističov za Emax 2 so sebou prináša potenciál úspory 5,8 milióna megawatthodín (MWh) elektriny ročne. To predstavuje ročnú spotrebu elektriny zhruba 1,4 milióna európskych domácností.

Takéto úspory by úroveň emisií znížili ročne o 4 milióny ton CO2, teda viac ako 1 milióna áut. V individuálnych prípadoch by napríklad budova s Emax 2 namiesto bežného ističa mohla usporiť až 15 % objemu spotrebovanej energie.

Ističe ako Emax 2 sa používajú v priemyselných a komerčných budovách, dátových centrách či na lodiach - všade tam, kde je potrebné zabezpečiť ochranu a riadenie veľkého objemu energií. Výmena ističa za nový Emax 2 je pritom technicky jednoduchou záležitosťou. Investícia do Emax 2 sa vďaka energetickým úsporám vráti už v priebehu jedného roku.

Istič v sebe obsahuje spúšťacie relé s integrovaným riadením, ktoré meria a vyhodnocuje energetickú spotrebu a následne ju riadi podľa požiadaviek spotrebiteľa. Táto inovácia zároveň pomôže predchádzaniu výpadkom elektrickej energie, pretože ich hlavnou príčinou často býva príliš vysoká požiadavka, ktorá prekračuje aktuálnu možnú dodávku elektriny.

Riadenie energie spočíva v princípe "priškrtenia" dodávok elektriny pre menej využívané zariadenia a ich opätovné zvýšenie, akonáhle sa dosiahne požadovaná hladina energie. Emax 2 sa vie rýchlo a správne rozhodnúť na základe zabudovaného kontroléra a softvéru, ktorý využíva zložité algoritmy. Istič sa zakaždým rozhodne vypnúť prísun energie tak, aby bol schopný udržať celkovú funkčnosť a produktivitu pripojeného zariadenia.

Istič zahŕňa tiež komunikačný modul, ktorý umožňuje zdieľanie údajov o spotrebe a spoľahlivosti systému priamo s inteligentnou sieťou a ďalšími protokolmi.

“Ističe prinášajú doteraz najväčšiu a najmenej využitú príležitosť v rámci elektrických systémov k dosiahnutiu energetických úspor. Ističe sa doteraz využívali k zvýšeniu bezpečnosti a ochrane elektrických obvodov. Odteraz ich však po prvýkrát budeme využívať už aj pre úsporu energie,” uviedol riaditeľ divízie produktov nízkeho napätia ABB Tarak Mehta. “Keďže ističe sú všade okolo nás, celkový potenciál úspory je ohromný. Je to výborný príklad toho, ako využívame inteligentné technológie za účelom zníženia energetických strát. S ohľadom na životné prostredie je to tiež dobrý signál pre našich zákazníkov, ktorí môžu usporiť značnú časť energií.”

Práca na vývoji nového ističa Emax 2 vo vývojovom centre ABB v talianskom Bergame trvala niekoľko rokov. Výskumu a vývoju sa ABB pritom venuje neustále a napríklad v roku 2012 spoločnosť do tejto oblasti investovala zhruba 1,5 miliardy USD. Výskumné centrá ABB zamestnávajú po celom svete 7 000 technológov a vedcov.
ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube