ABB, Avrupa'nın en büyük gelgit enerjisi projesini İngiltere şebekesine bağlayacak

2014-08-21 - İskoçya Pentland Firth bölgesinde, MeyGen gelgit enerjisi projesinin üreteceği yenilenebilir enerjiyi Britanya dağıtım şebekesine ABB teknolojileri aktaracak

Zürih, İsviçre, 18 Ağustos 2014 – Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon grubu ABB, Atlantis Resources Limited tarafından açılan Meygen gelgit enerjisi üretim projesinin 1. aşamasının karasal şebeke bağlantı projesini üstlendi.

MeyGen dünyanın önde gelen deniz enerjisi üretim projeleri arasında yer alıyor. Proje Avrupa'nın enerjiye en elverişli deniz bölgesinde, Atlantik Okyanusu ile Kuzey Denizi'ni bağlayan boğazda, İskoçya ile Ornkey Adaları arasında yer alıyor.

Birleşik Krallık'taki bu ilk yüksek kapasite gelgit üretim sisteminin 6 megavatlık (MW) demo aşamasında dört adet sualtı türbini, Caithness kuzeyinde Pentland Firth'in iç kısımlarında kurulacak. Enerji üretiminin 2016 tarihinde başlaması bekleniyor.

Bu projede elektrik enerjisini kara tarafında yerel dağıtım şebekesine güvenli şekilde bağlayacak güç dönüştürme ve şebeke bağlantı işleri ABB sorumluluğunda olacak. ABB'nin kapsamında güç dönüşümü, şalt donanımı ve trafo çözümlerine ait projelendirme, mühendislik, tedarik ve devreye alma ilev bunlara ait inşaat ve kablolama konuları bulunmakta. Tedarik edilecek ürünler arasında transformatörler, orta gerilim şalt donanımı ve güç dönüştürücüler var.

ABB Güç Sistemleri Başkanı Claudio Facchin proje hakkında şu görüşlerini aktardı: "Bu yenilikçi projede yer almak ve deniz kaynaklı enerji elde etme çalışmalarında yer almaktan memnunuz. Meygen ve benzer projeler müşterilerin ABB teknolojilerine olan güvenini sağlamlaştırmakla kalmayıp yenilenebilir enerjinin şebekelere emniyetli, sorunsuz ve verimli şekilde dahil edilebileceği yönündeki beklentilere de cevap veriyor."

Edinburgh ve Oxford üniversitelerinde mühendisler tarafından yapılan araştırmalar, Pentland Firt'deki gelgit hareketlerinin saniyede 5 metreye varan okyanus akımlarıyla Britanya Adaları'ndaki en hızlı akımlardan olduğunu ve devasa bir enerji potansiyeli taşıdığını gösteriyor.

Atlantis Resources Ltd. CEO'su Tim Cornelius ABB işbirliğini şu sözlerle anlatıyor: "Dünyadaki deniz gelgit kaynaklarındaki henüz irdelenmemiş potansiyeli dizginlemeye ve devasa boyutlarda enerji projelerine dönüştürmenin anahtarı enerji sektörünün öncüleriyle ortaklık kurmaktan geçiyor. ABB bu alandaki uzmanlığını çok net bir şekilde gösterdi. Elde edilebilecek en üst kalitede sonuç alacağımızdan şüphemiz yok. MeyGen projesinin başarısı için ABB ekibiyle işbirliği yapıyor olmaktan memnunuz."

MeyGen enerji üretim projesinin ilk aşaması 86 MW'a varan elektrik üretme potansiyeline sahip. Bu da 42.000 haneye, yani İskoçya Dağlık bölgelerinin (Highlands) yüzde 40'ına karşılık geliyor.

Gelecek 10 yıl içerisinde MayGen projesi Pentland Firth'de bulunan gelgit akımı türbinlerinden 398 MW temiz ve yenilenebilir elektrik enerjisi elde etmeyi ve bu enerjiyi Birleşik Krallık Ulusal Şebekesine bağlamayı hedefliyor..

Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknolojileri firmalarından olan ABB (www.abb.com) altyapı hizmetleri ve sanayi sektörlerindeki müşterilerinin performansını arttırırken çevre üzerindeki etkilerini de azaltıyor. ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede 145.000 civarında çalışanıyla faaliyet göstermekte.

Arama



ERIŞIM BILGILERI