ABB odpredáva svoj káblový biznis firme NKT Cables

  - ABB a NKT Cables podpísali dohodu o dlhodobom strategickom partnerstve

  - Predaj jednotky je v hodnote 836 miliónov EUR (934 miliónov USD)

  - Predaj jednotky demonštruje záväzok ABB pracovať s aktívnym portfóliom svojich produktov a služieb


21. septembra 2016 - Spoločnosť NKT Cables kupuje od ABB globálny biznis výroby VVN káblových systémov v celkovej hodnote 836 miliónov EUR (934 miliónov USD). VVN káble sú kľúčovými komponentami pre udržateľné energetické siete prenášajúce veľké objemy elektriny na obrovské vzdialenosti. Odpredávaná jednotka je momentálne súčasťou ABB divízie Elektrické siete (PG), v ktorej v súčasnosti prebieha strategická revízia portfólia.

Firma NKT Cables navrhuje, vyrába a dodáva elektrické káble pre NN, VN aj VVN riešenia predovšetkým v oblasti striedavého prúdu (AC). Výrobné fabriky vlastní v Európe aj Číne s kancelárskymi priestormi po celom svete, kde zamestnáva dokopy zhruba 3 200 ľudí. V roku 2015 dosiahli jej tržby 1,2 miliardy EUR.

“Kombinujeme tu dve silné káblové portfóliá, ktoré budú pod NKT Cables oveľa konkurencieschopnejšie a zároveň si pomocou strategického partnerstva zachováme dobrý prístup ku zdroju,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “Týmto krokom plníme náš kľúčový záväzok vyplývajúci zo stratégie ABB Next Level aktívne spravovať svoje portfólio.”

Práve VVN káblové technológie a s tým súvisiace servisné služby ABB sa výborne dopĺňajú s aktivitami firmy NKT Cables. Spoločne budú ideálne spĺňať súčasné globálne nároky a požiadavky pre rozvoj prenosu elektrickej elektriny na veľké vzdialenosti, z ktorého by mali profitovať všetci zákazníci celosvetovo.

“Predávaný biznis od ABB dodá nášmu portfóliu značnú silu a kvalitné výrobné prevádzky. Chceme naďalej pracovať na zdokonaľovaní týchto technológií s vysoko kvalifikovanou pracovnou silou na ďalší rast tohto biznisu,” uviedol prezident a CEO NKT Cables Michael Hedegaard Lyng. “Tešíme sa na našu dlhodobú spoluprácu v budúcnosti, ktorá poslúži projektom po celom svete.”

Jednotka ABB na výrobu káblových systémov ponúka riešenia na kľúč, vrátane návrhu, inžinieringu, dodávok, inštalácie, uvedenia do prevádzky a servisu. Jej tržby v roku 2015 predstavovali približne 524 miliónov USD a zamestnáva okolo 900 ľudí. Moderné výrobné a R&D priestory sa nachádzajú vo švédskom meste Karlskrona. Presun aktív zahŕňa tiež novú ultramodernú loď, ktorá bude po svojom dokončení pomáhať pri pokladaní káblov pod morským dnom. ABB, resp. firma ASEA - predchodca ABB, má viac ako 100 rokov skúseností v tejto sfére a doteraz vo svete uviedla do prevádzky stovky AC alebo DC vedení po celom svete.

“ABB a NKT Cables budú v rámci svojho strategického portfólia spolupracovať na budúcich projektoch, čím sa dostanú k trhovým príležitostiam v oblastiach podmorských prenosových vedení”, uviedol prezident divízie PG Claudio Facchin. “Táto transakcia zjednoduší portfólio divízie a umožní nám lepšie s ním pracovať.”

Transakcia by mala byť ukončená v 1. štvrťroku 2017. Ďalšie kroky v stratégii Next Level ako aj revízia portfólia PG budú predstavené na blížiacom sa Capital Markets Day dňa 4. októbra 2016.

ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT

 • Informácie o stránke:
 • Media Relations

 • Saswato Das,
  Antonio Ligi, Domenico Truncellito, Sandra Wiesner
  +41 317 65 68

  ABB Ltd
  Affolternstrasse 44
  8050 Zurich
  Švajčiarsko