Elektrifikácia železníc a zvýšenie účinnosti

12. apríla 2017 - Koncom marca sa v Galérii technológii bratislavskej pobočky ABB konal seminár pod názvom “Výkonnostná elektronika - zvýšenie kvalitatívnych parametrov a účinnosti elektrickej energie pri elektrifikácii železníc.”

Výskumom a vývojom v tejto oblasti sa zaoberá inžinieringové centrum ABB vo švajčiarskom Badene, ktoré sa špeciálne zameriava na železničnú a mestskú dopravu. Táto oblasť sa stáva čoraz dôležitejšou, nakoľko rastie počet cestujúcich a rovnako tiež potreba prepravovať čoraz viac nákladu. Vznikajú nové dopravné spojenia, mnoho liniek sa elektrifikuje a rastie dopyt po vysokorýchlostných spojoch.

Na seminári v Bratislave ABB predstavila riešenie pre železničné aplikácie, ktoré prináša zabezpečenie kompatibility železničnej trakčnej sústavy s distribučnou sieťou a optimalizáciu výkonu existujúcich železničných koridorov.

„Účasť na seminári bola veľmi bohatá, zúčastnili sa ho dôležití zákazníci predovšetkým z oblasti železničnej prepravy a zabezpečenia elektriny pre tento sektor,” uviedol obchodný manažér Peter Lipovský. „Prednáška bola na vysokej úrovni, prednášaná expertmi priamo z ABB Švajčiarsko.”V súčasnej dobe je už možné aplikovať moderné spôsoby systematického potláčania spätných vplyvov trakčnej sústavy na distribučnú sieť na báze statických frekvenčných meničov a vyvažovania nesymetrie záťaže. Ide o technológiu statických frekvenčných meničov SFC - Static Frequency Converter a vyrovnávačov nesymetrie záťaže - Load Balancers, s ktorými má ABB už viac ako 20 rokov skúseností, a je preto prvou voľbou pre zodpovedné riešenia, ktoré sú jedným z hlavných hnacích podnetov stratégie ABB Next Level.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúre na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT