Vyvažovanie pneumatík už možno automatizovať

11. decembra 2012 - Pri montáži kolies a pneumatík je len málo priestoru pre ďalšie objavy. Nový materiál pre vyváženie pneumatík od firmy 3M však umožňuje plnú automatizáciu niečoho, čo bolo doteraz finančne náročným háčikom automobilového priemyslu.

Súčasný proces vyvažovania je veľmi pomalý a vždy patril k najťažším orieškom vo výrobe. Automatizovanie tohto procesu sa zvažovalo už dlho.

3M spolu s koncernom Esys Automation vyvinuli neuveriteľne rýchly, jednoduchý a kompaktný systém, ktorý spolu s robotom IRB 140 od ABB výrazne znižuje čas cyklu pri vyvažovaní pneumatík a zároveň enormne zvyšuje kvalitu jazdných vlastností koncového užívateľa.


Robot ABB IRB 140 pri aplikácii nového vyvažovacieho materiálu 3M

“Produkt od 3M nás doslova naštartoval,” povedal výkonný riaditeľ Esys Chris Marcus. Práve firma Esys je zodpovedná za vývoj samotného vyvažovacieho systému AutoW8t. “Ich revolučná kovom impregnovaná polymérová páska nám umožnila automatizáciu práce s vyvažovacím materiálom vo väčších objemoch. Akonáhle sme tento produkt videli po prvýkrát a 3M nám vnuklo myšlienku, ukázalo sa AutoW8t ako úplne jasné riešenie.”

Výhody robotizovaného systému pre vyvažovanie pneumatík AutoW8t

    • Priateľskosť k životnému prostrediu: bezolovnatý proces, nekorozívny, znížený objem odpadu, recyklovateľnosť
    • Vyššia bezpečnosť pracovného prostredia: žiadne riziko zranenia pri opakovaných vyklepávaniach alebo odstraňovaní výchyliek
    • Vyššia rýchlosť: úplná eliminácia bežných prekážok pri montáži kolies
    • Nižšie náklady: menšia plocha potrebná na túto činnosť, eliminácia viacnásobných staníc, nižšia potreba zásobného materiálu, zníženie odpadu
    • Vyšší výkon: výrazné zvýšenie kvality pri jazde, hladší vzhľad

Robotizovaná automatizácia rieši hlavolam

“Priemysel sa snaží automatizovať vyvažovanie pneumatík už 15 - 20 rokov,” hovorí Scott Taylor z 3M. “Sem-tam sa stalo, že sa riešenia posunuli dopredu, avšak problém vždy nastal pri bežnom materiále potrebnom k vyváženiu pneumatík, ktorý nebolo možné rezať. Nový materiál od 3M to umožňuje, čím odpadá problém s koróziou.”
Priemysel sa tiež presunul od používania olova k oceli, ktorá však nie je taká poddajná.


AutoW8t zaberie len malú plochu

Vyvažovanie s chirurgickom presnosťou
Samotná automatizácia prebieha v kompaktnej bunke. Polymérová páska je napojená do špeciálneho magnetického grippra, ktorý je umiestnený na robotovi ABB IRB 140. Gripper prijme dva presne narezané pásy materiálu, následne na základe kalkulácie vyvažovacieho zariadenia umiestni vyvažovacie pásy s chirurgickou presnosťou k vnútornému okraju kolesa. Výsledkom je vyššia kvalita, menší odpad a oveľa nižšie finančné náklady.

“Keď sme začali s 3M materiálom pracovať, vytvorili sme poloautomatizovaný systém bez robotov,” hovorí Marcus a dodáva, že si rýchlo uvedomili ešte väčší benefit, ktorý by im poskytol plne automatizovaný systém s použitím robotickej aplikácie. “Bežný operátor v poloautomatizovanej výrobe by mohol jedno vyváženie zvládnuť v priebehu 15 až 20 sekúnd, zatiaľ čo robotická aplikácia zvládne dve vyváženia za 10 sekúnd.”

Zlepšenie času cyklu o vyše 65% prinieslo ocenenie PACE

Zníženie času cyklu o 65 % je pre priemysel, ktorý skáče od radosti pri 2-% náraste objednávok, úžasným posunom vpred. Preto si spoločnosti 3M a Esys právom vyslúžili jednu z najprestížnejších cien v rámci automobilového priemyslu: ocenenie PACE za rok 2012.

“V našom priemysle je ťažké získať za niečo oficiálne uznanie, preto sme s ocenením PACE rozhodne nepočítali,” hovorí Marcus. “AutoW8t je úžasnou zmenou vo sfére montáže kolies a pneumatík. Po aplikovaní tejto technológie niektorými poprednými výrobcami pneumatík, vidíme, že ich skúšobné testy prebiehajú oveľa rýchlejšie. Systém AutoW8t im určite do budúcnosti zaručí dostatočnú konkurencieschopnosť.ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube