Nárast tržieb v 1. štvrťroku

24. apríla 2013 - Spoločnosť ABB dnes oznámila svoje hospodárske výsledky za 1. štvrťrok 2013, v ktorom sa jej napriek slabšiemu podnikateľskému prostrediu podarilo zvýšiť tržby a prevádzkový zisk.

“Berúc do úvahy nestabilnú situáciu globálnej ekonomiky, je to uspokojivý štart do roku 2013,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Joe Hogan. “Opäť sa nám darilo efektívne narábať s výdavkami a zároveň sa venovať otázke nášho rastu v určitých regiónoch a obchodných oblastiach. Ide najmä o oblasti, kde máme konkurenčnú výhodu, napríklad vo zvyšovaní efektivity priemyselnej výroby, spoľahlivosti elektrických sietí a na poli obnoviteľných energií."

“Rast ekonomiky v USA sa v uplynulom štvrťroku spomalil a investície do európskeho priemyslu takisto zatiaľ ostávajú na nestabilnej úrovni," pokračuje Hogan. "Cash flow v uplynulom období bol pre nás nižší, ako by sme chceli, ale na druhej strane to bol očakávaný výsledok a odzrkadľuje predovšetkým načasovanie jednotlivých projektov. Oživenie v tomto smere preto očakávame počas nadchádzajúcich kvartálov. Teší nás však minuloročná kúpa firmy Thomas and Betts, ktorú postupne integrujeme do našich štruktúr a jej akvizíciu vnímame ako správny krok z pohľadu severoamerického trhu."

Hospodárske výsledky
Q1 2013
Q1 13Q1 12nárast / pokles v %
$ v miliónoch USD, ak nie je uvedené inakUSDv miestnych menáchna organickej báze1
Objednávky10 49210 3681%2%-4%
Zákazkové krytie
(ku koncu marca)
29 61429 910-1%2%
Tržby9 7158 9079%10%3%
EBIT1 0521 0480%
EBIT marža v %10,8%11,8%
Prevádzkový zisk EBITDA1 4581 22819%
EBITDA marža v %15,0%13,9%
Čistý zisk664685-3%
Základný čistý zisk na akciu ($)0,290,30
Cash flow z prevádzkových aktivít(223)(22)n.a.

1 Organické zmeny sú uvedené v miestnych menách a nezahŕňajú výsledky firmy Thomas & Betts (T&B), ktorú spoločnosť ABB kúpila v máji 2012.


Sumár hospodárskych výsledkov za 1. štvrťrok 2013

Prehľad rastu, objednávok a tržieb
Podmienky na trhu v súčasnosti kolíšu v závislosti od regiónu a priemyselnej oblasti. Napriek týmto turbulenciám však ABB našla príležitosti k ďalšiemu rastu firmy. Zákazníci z radov priemyslu naďalej investujú do efektívnych výrobných technológií, ktoré im zaručia vyššie výnosy zo svojich súčasných aktív. Získali sme napríklad 9-ročný kontrakt v hodnote 260 miliónov USD na servis pre ropné a plynové ťažobné plošiny pri nórskom pobreží. V elektrárenskom odvetví pokračujú investície do rozširovania a modernizácie prenosových sietí. ABB napríklad vyhrala 110-miliónovú (USD) objednávku na prepojenie elektrických sietí Litvy a Poľska. V Číne sa nám zas podarilo vyhrať objednávku v hodnote 150 miliónov USD na zabezpečenie prenosových systémov UHVDC (ultra high-voltage direct current = ultra vysokonapäťové jednosmerné systémy) pre prenosové vedenie s najväčšou kapacitou na svete.

V porovnaní s minuloročným 1. štvrťrokom klesli objednávky ABB na organickej báze o 4 %. Ak do výsledku započítame aj objednávky odkúpenej firmy T&B, zaznamenali sme medziročný nárast o 2 %.

Tržby zaznamenali v 1. štvrťroku medziročný nárast, čomu sumou zhruba 590 miliónov USD pomohli tržby T&B. Tržby zo servisu vzrástli oproti minulému roku o 3 %.

Technológie a inovácie
ABB oznámila v uplynulom období uvedenie niekoľkých nových produktov na trh, a to najmä v oblasti výkonovej elektroniky. Ide napríklad o nový 1 000 kilowattový solárny invertor, ktorý minimalizuje celkové náklady na výrobu elektriny z fotovoltiky. ABB tiež uviedla kompaktný modulárny UPS (neprerušiteľný zdroj energie) či palubnú elektrickú sieť na jednosmerný prúd, ktorá umožňuje optimalizáciu rýchlosti generátorov a tým znižuje spotrebu paliva. Navyše šetrí priestor a zvyšuje flexibilitu celého systému. Tento mesiac ABB tiež oznámila uvedenie na trh vôbec prvého nízkonapäťového ističa na svete s integrovanými funkciami pre riadenie energie - Emax2.

Akvizície
Spoločnosti ABB a Power-One začiatkom tohto týždňa oznámili, že sa dohodli na odkúpení Power-One koncernom ABB zhruba za 1 miliardu USD. Transakcia by mala byť ukončená v 2. polroku 2013 a ABB sa po tejto akvizícii stane najväčším dodávateľom solárnych invertorov na svete.

Výhľad
Naši dlhodobý "ťahúni" - potreba zvyšovania primyselnej produkcie, vyššia spoľahlivosť a efektívnosť dodávok elektriny a obnoviteľné zdroje—zotrvávajú na svojom mieste. Na druhej strane, aj neistota trhov bude pravdepodobne pretrvávať. ABB preto plánuje naďalej ťažiť zo svojho širokého produktového portfólia a geografického zastúpenia tak, aby splnila všetky stanovené ciele v rámci stratégie 2011-15. ABB chce naďalej pokračovať v úsilí o zvyšovanie spokojnosti svojich zákazníkov, v iniciatívach a synergiách z predošlých akvizícií, uvádzaní inovatívnych technológií na trh, znižovaní vlastných nákladov a zabezpečovaní vyšších výnosov pre svojich akcionárov.ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube