Testuje sa najväčšia plávajúca fotovoltaická elektráreň na svete

30. mája 2017 - Malý štát Singapúr je svojou rozlohou limitovaný natoľko, že sa solárne riešenia rozhodol vyskúšať na vode. Plávajúce solárne panely by dokonca mohli byť o 11 % účinnejšie v porovnaní s rovnakým množstvom na zemi.

Plávajúce pole panelov s výkonom 1 MW sa rozprestiera na rozlohe 1 hektára, teda asi 1 a 1/2 futbalového ihriska. Spoločnosť ABB preň dodáva dôležité komponenty, vďaka ktorým sa vygenerovaná energia dostane do elektrickej siete Singapúru a zabezpečí jej dodávku pre 250 domácností.

“Veľmi sa tešíme, že môžeme do tohto dôležitého projektu vstúpiť s našimi znalosťami a skúsenosťami,” hovorí prezident divízie ABB Produkty pre elektrifikáciu Tarak Mehta. “Podporujeme projekty prinášajúce revolúciu v energetike a je to tiež dôležitý krok v spolupráci s našimi partnermi v programoch pre rast obnoviteľných zdrojov energie.”

Panely sa nachádzajú v západnej časti Singapúru v rezervoári Tengeh. Inštalácia testuje niekoľko solárnych riešení, ktoré majú za úlohu zozbierať údaje o výkonnosti a cenovej efektívnosti plávajúcej solárnej plošiny. Spoločnosť ABB v tomto projekte dodáva solárne invertory TRIO-50 o výkone 100 kW. Tieto dôležité komponenty premieňajú jednosmerný prúd zo solárnych panelov na striedavý prúd, ktorý je potrebný pre využitie v elektrickej sieti. ABB naviac dodáva tiež ističe chrániace elektrické obvody pri hladine vody.

Singapúr je krajinou s rozlohou len 719 km2 a počtom 5,6 milióna obyvateľov, pričom množstvo energie slnečného žiarenia predstavuje v tejto oblasti v priemere okolo 1 500 kWh/m2 ročne, a to ju robí atraktívnou oblasťou pre zber obnoviteľnej energie zo slnka. Plávajúce solárne plošiny budú prirodzene ochladzované vodou naokolo, čo podstatne zvýši efektivitu energetických ziskov. Štúdie ukazujú, že prirodzené chladenie vodou pod solárnymi bunkami ich robí o 11 % efektívnejšími oproti rovnakému konceptu na súši. A napokon, plávajúce plošiny tiež pomôžu znížiť vyparovanie vody, ktorá je v týchto zemepisných šírkach taká cenená.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúre na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT